0
Sepette ürün yok.
Hesabım

DEĞİŞİM Mİ İSTİYORSUNUZ? ŞİMDİ SAĞLIKLI DEĞİŞİM ZAMANI

  • Yayınlayan: Bursa Koçluk Merkezi

Hayatınızda değişiklikler mi istiyorsunuz?

Kafanız karışık sıkıntılarınız mı var?

Kendinizi kararsızlıklar arasında sıkışmış mı hissediyorsunuz?

Hayat kaliteniz mi düştü?

Belki sizin de profesyonel bir koç ile çalışma zamanınız gelmiştir…

Günümüzde çok hızlı akıp giden bir hayat var ve bizler bu hayat ile baş etme çabasında oradan oraya koşuşturup duruyoruz. O kadar çok dış uyarıcıya maruz kalıyoruz ki bu koşuşturma arasında hayat kalitemizi kaybedip mutsuz, zevksiz bir yaşam sürdürmeye başlıyoruz. Çoğunlukla durumumuzu kabullenip öğrenilmiş çaresizliğimizle ve mahkum bir kader anlayışıyla sürdürüp gidiyoruz hayatımızı. Çırpınıp bu mutsuzluktan sıyrılıp çıkmak bile gelmiyor aklımıza.

Oysaki, küçük bir düşünce değişikliğidir, değişim hareketini başlatan. Değiştirmek istediğiniz ne olursa olsun başlangıçta sadece bir düşüncedir. Bu düşüncenin eyleme dönüşmesi ve harekete geçmeniz zor olabilir. Genellikle de hep ertelersiniz. Her ne kadar değişim birey için kaçınılmaz bir olgu olsa da doğal olarak bir direnç doğurur. Çünkü değişim olayların alışılagelenden sapmasıdır. Kişinin harekete geçmesini sağlayan, değişimi başlatan iki güç vardır, acı veya mutlulukDeğişimolduğunda kişi ya büyük bir acıdan kurtulacaktır ya da değişimin sonunda büyük bir mutluluk yaşayacaktır. Başarılı bir değişimin en temel şartı ise kişinin kendine olan güvenidir. İşte bu noktada değişiminizde size destek olacak değişimi yönetecek kişilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer çevrenizde bu noktada size gerçek desteği sağlayacak yakınlarınız yoksa profesyonel bir koçluk desteği almanız daha yararlı olacaktır. Çünkü koçlar değişimin planlı olmasını, en az dirençle atlatılmasını, sağlıklı birdeğişim süreci geçirmenizi sağlarlar.

“Neden artık koçluk adını çok duyuyoruz?” “Nereden çıktı? Ne işe yarar? “diye soruyor olabilirsiniz. Hayattan daha çok keyif almak istediğimizde veya yaşam savaşında ayağımız tökezlediğinde düşmemek için tutunacağımız birer destektir koçlar. Koçluk   29 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan 28692  sayılı resmi gazetede öğretmenlik, avukatlık, psikologluk, gibi resmen bir meslek dalı olarak kabul edilmiştir.

Koçlar bize hayatımızı yansıtırlar. Bizler kendimizi görürüz onların aynasında. Beğeniriz ve ya beğenmeyiz ama tam da bizi gösterir o aynalar. Beğenmediğimiz şeyler açığa çıkmıştır artık ve hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Harekete geçip aynadaki görüntümüzü beğenene kadar yeniden yeniden yapılır aynalar. Değişim tamamlanana kadar size bir yol arkadaşı olurlar. Koçluk her yaştan ve her meslekten, sağlıklı insanların başvurabileceği ve yarar görebileceği bir sistemdirKoçlukalmanız için illaki çok büyük sorunlarınız, psikolojik rahatsızlıklarınız olması gerekmez. Çok basit sorunlar arasında sıkışıp kalmış olabilirsiniz, kendinizi mutsuz hissediyorsunuzdur, geleceğinizi planlamaya ihtiyacınız vardır, çok sevdiğiniz eşiniz ya da çocuğunuz ile iletişiminizdir sorun olan veya sizi gerçekten dinleyen insanlara gereksinim duyuyorsunuzdur. Hiç fark etmez bir koç ile çalışmanın keyfini çıkarırken bir yandan da gerçek anlamda hayatınızın farkına varın. Çünkü koçluktaki en büyük başarı farkındalık yaratmaktır. Hepimiz biliyoruz ki zaten çevremizdeki herkesin yaşadığımız sorunlar hakkında bir yorumu var ve biz sürekli nasihatlere maruz kalıyoruz. “Onu yap, bunu yapma sakın, sakın bunu söyleme vs…” Oysaki değişimde nasihatlerin ve yönlendirmelerin işe yaramadığını hepimiz biliyoruz. Önemli olan sizin ne düşündüğünüzdür.

Düşünceleriniz hayatınıza yön verdiğine göre önce siz gerçekten ne düşünüyor olduğunuzun farkına varmalısınız. Belki de düşünceleriniz ile etrafınıza kalın duvarlar örmüş olabilirsiniz ve ne yapsanız aşamadığınız duvarlar ile mücadele ediyorsunuzdur. Siz özgüveninizi kaybetmişken, öğrenilmiş çaresizliğin kalın duvarları arasında sıkışıp kalmışken başkalarının “hadi çık oradan” demeleri bizi oradan kurtaramaz. Bir koç, kişinin ördüğü duvarları yıkması için eline balyozu alması gerektiğini fark ettirir ve o duvarlar özgürlüğe açılana kadar çalışır. Değişimin sağlıklı olması da sağlıklı düşünme şekline geçmeniz ile başlar. Yeni hayat yeni düşünceler ile şekillenir ve sağlıklı bir geleceğe adım atmış olursunuz.

Sağlıklı düşünceler ile hayatınızdaki duvarları yıkabilmeniz dileğiyle…

Emel Cömert

Profesyonel Uzman Koç

Yazar: Bursa Koçluk Merkezi

Bir cevap yazın